
Koscioł sw. Szczepana w Mnichowie
Uroczystości zaślubin odbędą się w kościele św. Szczepana w Mnichowie.
Położony przy głównej trasie do Krakowa osiemnastowieczny kościół dedykowany św. Szczepanowi diakonowi i męczennikowi stanowi unikatowy w skali kraju, a nawet Europy tak dobrze zachowany zabytek architektury drewnianej w stylu rokoko.
Kościół wzniesiony z drewna modrzewiowego na planie krzyża łacińskiego, posiada konstrukcję zrębową, zwieńczony jest ośmioboczną kopułą. To świątynia o jednej nawie z transeptem. Fasada zachodnia, prostokątna zakończona dwiema wieżami. Kunszt świątyni i przemyślana w detalach koncepcja wskazuje na to, że projekt wykonał znamienity architekt. Kto nim był? Tego nie wiadomo. Dr Marta Samek wykluczyła nazwisko Tylmana z Gameren czy ks. Józef Karśnickiego – jak podawali dawniej historycy sztuki.
Wystrój świątyni wykonano w stylu rokokowym. W ołtarzu głównym z drewna modrzewiowego znajduje się obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem w otoczeniu wot z XVII w. Obraz ten wykazuje podobieństwa do słynnego obrazu z Bazyliki Matki Bożej Większej w Rzymie. Na zasuwie ołtarzowej z XVIII w. – Trójca Święta, w centrum św. Maciej i Szczepan. Ołtarz otaczają rzeźbione figury świętych. Dwa boczne ołtarze, wykonane także w drewnie modrzewiowym, usytuowane są po obu stronach nawy poprzecznej.
Ołtarz Chrystusa ukrzyżowanego otaczają rzeźby Maryi i św. Jana Ewangelisty, ołtarz św. Józefa Kalasantego - założyciela zakonu pijarów, zdobią zaś rzeźby symbolizujące Wiarę Nadzieję i Miłość. W południowej części transeptu – kaplica św. Stanisława Kostki z obrazem patrona dzieci i młodzieży. W kruchcie północnej mieści się zakrystia, w południowej – XVIII-wieczny krucyfiks oraz kropielnica wykonana z kapitela kamiennego pilastra.
Adres:
Kościół św. Szczepana
Mnichów 72 (droga krajowa 7)
Mnichów
.
